ADVENTI GONDOLATOK

 

  „Advent a várakozás megszentelése. Rokona annak a gyönyörű gondolatnak, hogy "meg kell tanulni vágyakozni azután, ami a miénk". Gyermekkorunkban éltünk így. Vágyakoztunk arra - ami biztosan megjött. Télen: az első hóesésre. És várakozásunk ettől még semmivel sem volt kisebb, erőtlenebb. Ellenkezőleg: nincs nagyobb kaland, mint hazaérkezni, hazatalálni - beteljesíteni és fölfedezni azt, ami a mienk. (...)
 Az a gyerek, aki az első hóesésre vár, - jól várakozik, s már várakozása felér egy hosszú-hosszú hóeséssel. Az, aki hazakészül, már készülődésében otthon van. Az, aki szeretni tudja azt, ami az övé, szabad és mentes a birtoklás minden görcsétől, kielégíthetetlen éhétől-szomjától. Aki pedig jól várakozik, az időből éppen azt váltja meg, ami a leggépiesebb és legelviselhetetlenebb: hetek, órák, percek kattogó szenvtelen vonulását. Aki valóban tud várni, abban megszületik az a mélységes türelem, amely szépségében és jelentésében semmivel se kevesebb annál, amire vár.” /Pilinszky János/
 
 A fenti gondolatokat  tovább fűzve, mostanság, hogy az idő egyre jobban eljár felettünk, a legnagyobb értéknek – az egészségen kívül – a nyugalmat, a lelki békességet tartjuk. Rohanó világunkban ebből adatik a legkevesebb. Talán ezért olyan értékes.
Advent: a várakozás csendje, nyugalma. Tudjuk, hogy valami jó következik, és jó várakozni erre az eljövendő jóra.
Ilyen tájt már hosszabbak az esték, csípősebb a levegő, az ember – ha teheti – behúzódik valami meleg helyre, és várja, hogy valami történjen. Valami csoda, ami világosságot/hitet hoz; szeretetet és reményt – ha lehet-,  mindhármat .. .
 Önmagunkat is kiegészítve és tovább fűzve, meg kell vallanunk,  ezt nem csupán a didergős decemberi hetekben reméljük.  Így gondoljuk tavasszal, nyáron és ősszel. Ünnepkor és a hétköznapokon. Fiatalon és idősebben az életünk örökös várakozással telik.  Az emberhez méltó élet valójában adventekből és  a fénnyel felragyogó ünnepekkel teljes.
 Várakozás a szépre a jóra,  az elismerésre és a megismerésre. A várakozás természetesen nem a tétlenséget jelenti. Sőt, a tevékeny, értelmes életet, az állandó építést. A lelkünk megérzését, építését, erősítését, a testünk fegyelmezését, majd a körülöttünk lévő kisebb és nagyobb közösségek; a családunk életének jobbá tételét.
Annak a bizonyos decemberi négy gyertyának a világossága átöleli az egész életünket. Ha jól, tevékenyen várakozunk, világít, fénylik, melegít, nem hagy egyedül maradnunk a nehéz időkben sem.
Születésünk előtt örömmel vártak bennünket a szüleink. Nekik valószínű azok a hónapok voltak a legszebb adventek.
Gyermekkorunkban, eszmélésünkkor már mi vártuk a mielőbbi felnőttséget, azt hogy mi magunk ragyogtathassuk meg a saját fényünket. Felfigyeljenek ránk.
Ha értelmesen — a vállalt élet méltóságával – éljük meg az életünket, akkor  a krisztusi kort elérve, majd utána  az emberi feladatunk, hogy  másoknak világítsunk! A családunknak, a szeretteinknek, a településünknek, a hazánknak, a népünknek, a nagy egésznek, amelyből vétettünk. Az élet belső parancsa: legyünk  a magunk helyén a fény! ( A magyar nyelv nagyon kifejező: a legnagyobb sértés, ha valakit a „sötét” jelzővel illetünk). Amikor netán, nehéz időben pislákolni kezdene lelkünkben ez a fény, akkor idézzük meg azt a bizonyos decemberi adventi második gyertyát, a remény fényét.
Ha ezt meglátjuk, akkor azt is megérezzük, mi az igazi szeretet és az élet alapja, amire érdemes várakozni a karácsonyi csillag felragyogásáig. Az Adventus Domini, azaz  az Úr eljövetele teljessé teszi nem csupán az adventi, hanem az egész évi, de egy életen át tartó tevékeny várakozásunkat.
Ehhez a várakozáshoz adjon erőt a megélt hitünk, a lelkünk mélyéről jövő fohászunk, annak bizonyossága!
Ez utóbbihoz ad segítséget Assisi Ferenc őszinte imája:

 

"Uram, tégy a te békéd eszközévé,
 hogy szeressek ott, ahol gyűlölködnek,
 hogy megbocsássak ott, ahol sértegetnek,
 hogy összekössek ott, ahol viszály van,
 hogy reményt ébresszek ott, ahol kétség kínoz,
 hogy fényt gyújtsak ott, ahol sötétség uralkodik,
 hogy örömet vigyek oda, ahol bánat tanyázik.
 
Uram engedd:
ne arra törekedjem, hogy engem vigasztaljanak,
 hanem, hogy én vigasztaljak;
ne arra, hogy engem megértsenek,
 hanem, hogy én értsek meg másokat;
 ne arra, hogy engem szeressenek,
 hanem, hogy én szeressek;
 mert aki ad, az nyer,
 aki elfeledkezik magáról, az talál,
 aki megbocsát, az bocsánatot kap,
 és aki meghal, örök életre ébred.
Ámen."
  
Ezekkel a gondolatokkal kívánunk Minden Kedves Olvasónknak
áldott, békés , fénylő karácsonyi ünnepet,
egészséget hozó, jó kedvre derítő víg esztendőt!
 /Czine Mihály Pedagógus Műhely/